Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Czym zmyć silikon z rąk - praktyczne sposoby na skuteczne usuwanie silikonu

Dodany dnia2023-03-31

Czym zmyć silikon z rąk - praktyczne sposoby na skuteczne usuwanie silikonu

Czym zmyć silikon z rąk? Jaki zmywacz do silikonu sprawdzi się najlepiej? Podczas wykonywania prac uszczelniających nietrudno wybrudzić dłonie tym preparatem. Nie potrzeba wiele czasu, aby płynna substancja zaczęła przylegać do skóry. Czym zmyć silikon z rąk? Czym zmyć silikon sanitarny z ubrań?

Silikon to substancja chemiczna, która powstaje z krzemionki, dodatków organicznych i tlenu. To właśnie dzięki dodaniu do niego specjalnych substancji charakteryzuje się on właściwościami zapobiegającymi tworzenia się zielonych glonów, chorobotwórczych grzybów czy szkodliwych dla zdrowia ludzi pleśni. Tym, co przemawia za jego zastosowanie w pomieszczeniach wyjątkowo mocno narażonych na wilgoć i parę wodną jest jego znakomite przyleganie do różnego typu powierzchni, w tym drewna, ceramiki, szkła czy tworzyw sztucznych. Nie należy natomiast uszczelniać silikonem produktów i płaszczyzn wykonanych z mosiądzu, gdyż mogą one skorodować. Wśród licznych zalet silikonu wyróżnia się niską kurczliwość i brak wykruszania się. Elastyczna powłoka przez długi czas chroni krawędzie zlewozmywaków, blatów i płyt meblowych, brodzików prysznicowych, mis WC czy progów. Dużą zaletą jest bardzo praktyczna forma. Najpopularniejsze są produkty silikonowe oferowane w tubach z precyzyjnymi końcówkami. Inna z kolei, wymagają zastosowania pistoletu montażowego, aby móc wydobyć ze środka płynną substancję.

Czym zmyć silikon z rąk

Przyczyny pozostawania silikonu na dłoniach

Silikon to praktyczne tworzywo, które ma setki zastosowań. W domach najczęściej jest używany do uszczelniania przestrzeni narażonych szczególnie na działanie wilgoci. Nie dziwi zatem fakt tak częstego wykorzystywania w kuchniach, pralniach czy łazienkach. Praca z nim jednak może być dość brudna. Konieczność poprawiania nierówności wymaga często bezpośredniego używania rąk. Na dłoniach może pozostać jego znaczącą ilość. Jak odczyścić je po skończonych pracach?

Dlaczego ważne jest szybkie usuwanie silikonu z rąk

Podczas aplikacji silikonu nietrudno o zabrudzenie sobie dłoni, elementów odzieży czy przestrzeni wokół. Produkt zasycha dość szybko i po tym czasie nie jest wcale łatwy do usunięcia, tym bardziej że jest z założenia produktem wodoodpornym. Istotne jest też sprawne usuwanie silikonu z powierzchni znajdujących się wokół uszczelnienia. Czym zmyć silikon z płytek? Najlepsze będą do tego specjalistyczne środki. Czym zmyć silikon z szyby? Można spróbować zastosować płyn do mycia naczyń. Czym zmyć silikon z lustra? Odpowiedni będzie środek do czyszczenia szyb na bazie alkoholu.

Jakie narzędzia są potrzebne do usuwania silikonu z rąk

Zwykle, gdy dłonie są zabrudzone silikonem, preparat ten również znajduje się na twardych powierzchniach wokół uszczelnienia, na przykład na podłodze. Jak go usunąć? W takiej sytuacji warto poczekać, aż wyschnie, a następnie zeskrobać go szpatułka czy nożykiem. Wycieranie go, kiedy jest jeszcze wilgotny, może prowadzić do jego roztarcia i tworzenia cienkiej warstwy na większej powierzchni. Jak natomiast poradzić sobie sytuacji, gdy krople silikonu spadły na ubranie i pobrudziły je? Należy wówczas zwinąć odzież do reklamówki i umieścić taki worek w zamrażalniku. Silikon łatwo się wówczas wykruszy z włókien tkaniny.

Jakie domowe sposoby na usuwanie silikonu z rąk warto wypróbować

Najprostszym i najlepszym sposobem jest prewencja, czyli niedopuszczenie do tego, aby silikon w ogóle znalazł się na skórze dłoni. Przydadzą się do tego rękawiczki ochronne. Natomiast gdy przeprowadzenie prac remontowo budowlanych odbywało się bez ich użycia, trzeba znaleźć rozwiązanie problemu zaklejonych silikonem dłoni. Gdy ręce się brudzą w czasie pracy, warto je przecierać szmatką lub papierowym ręcznikiem – może to znacząco zmniejszyć ilość tej substancji, jaka będzie się gromadzić na dłoniach. Podstawowym środkiem służącym do pozbycia się preparatu, będzie zimna woda. Trzeba jednak pamiętać, aby zmyć warstwę silikonu jeszcze przed jego stężeniem. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów można sięgnąć po płyn do naczyń – należy kilka kropli nanieść na skórę dłoni, rozprowadzić środek, a następnie dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Gdy środek już zaschnie, równie dobrze można użyć szarego mydła, Trzeba przy tym włożyć trochę siły w szorowanie. Z pomocą w wykonywaniu codziennych zadań wszystkim fachowcom w branży remontowej i budowlanej przychodzą wszelkiego typu praktyczne i łatwe w użyciu akcesoria. Dzięki nim można lepiej zetrzeć substancje chemiczne z powierzchni skóry. Sprawdzają się one zwłaszcza wtedy, gdy silikon zdąży już wyschnąć.

Zaschnięty silikon sanitarny można również usunąć, korzystając z powszechnie dostępnych kosmetyków. Wielu z nas ma je w swojej łazience. Należą do nich oliwka dla niemowląt, krem do rąk lub balsam do ciała. Chodzi o to, aby substancja była tłusta i miała oleistą konsystencję. Dlatego też, gdy nie ma się pod ręką tego typu środków, można w ostateczności sięgnąć po spożywczy olej roślinny. Ocet spirytusowy może również być całkiem skuteczny. Silikon na dłoniach nim potraktowanych powinien łatwo się zbrylać. Podobnie jest z acetonem, który jest składnikiem między innymi zmywacza do paznokci. Kolejnym produktem analogicznie działającym jest rozpuszczalnik. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to dość ostry środek, który może mocno wysuszać skórę.

Specjalne środki do usuwania silikonu z rąk

Do usuwania silikonu z rąk bardzo pomocne są urządzenia służące do mechanicznego pozbywania się tej substancji, takie jak: szczoteczki, gąbki czy zmywaki. Pomocna może być tak zwana pasta BHP. Ma ona właściwości ścierające i dobrze rozprowadza się na dłoniach, złuszczając różnego rodzaju warstwy substancji. Producenci z branży chemiczno-budowlanej opracowali również specjalne preparaty do usuwania silikonu ze skóry dłoni. Wśród nich znajdują się chusteczki nasączone specjalnym płynem. Można za ich pomocą czyścić zarówno dłonie jak i narzędzia. Do pozbycia się resztek preparatu można zastosować także pilnik kosmetyczny. Należy jednak uprzednio go zdezynfekować. Pewnym rozwiązaniem może być też próba zmiękczenia twardego, zaschniętego silikonu na skórze dłoni za pomocą ciepłego strumienia powietrza z suszarki do włosów.

Menu

Konto