Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Czym są karczmiaki?

Dodany dnia2016-02-12

Kultura picia napoi alkoholowych znana jest od wielu wieków i zapewne praktykowana będzie przez kolejne stulecia. Ewolucja kieliszków do wódki sprawiła, że obecnie do użytku mamy niewielkie naczynia kryształowe lub z bezbarwnego szkła. Różnią się pod względem wielkości, sposobu wykonania czy dekoracji. Jednak w przeszłości kieliszki były większe, specjalnie wyprofilowane i miały wspólną nazwę zainspirowaną miejscem ich podawania – karczmiaki.

Przypomnijmy sobie klasyczną scenę z westernów, która musiała pojawić się w każdym filmie tego gatunku. Cowboy, na chwilę przed pojedynkiem, wchodzi do karczmy i zamawia swoją ulubioną whisky. Siada przy barze i naciąga na czoło kapelusz. Barman z gracją podaje mu niewielkich rozmiarów pełną szklankę do whisky, którą przybysz wypija jednym tchem. Następnie zamawia drugą i idzie stoczyć walkę w samo południe, na głównym placu osady. Naczynie, z którego pił, nie było jednak typową szklanką, którą obecnie używa się do kosztowania rudawego trunku. Już wtedy pojawiły się tzw. karczmiaki, czyli szklanki podawane głównie w dawnych karczmach.

Na dzikim zachodzie często były sygnowane marką whisky lub nazwą baru. Do dzisiaj kolekcjonerzy poszukują oryginalnych okazów, które zachowały się z dawnych lat. Klasyczne karczmiaki wykonane są według jednego wzoru, zmieniać może się tylko ich pojemność. Zbudowane są z grubego i solidnego szkła, dzięki czemu niestraszne im chociażby mocne uderzenie w stół po wzniesionym toaście. Nie są okrągłe, ale dziesięcio lub ośmiokątne, przez co trudniej toczą się po blacie. Od spodu są zeszlifowane, co nadaje im stabilności i nie ma obawy, że kieliszek przewróci się pod wpływem drgań stołu czy lekkiego stuknięcia. Brzegi natomiast są delikatne i wypukłe, co nie drażni ust pijącego.

Karczmiaki były bardzo popularne w przedwojennej Polsce. Używano ich chociażby w karczmie w Karczewie, w ówczesnym województwie warszawskim, jeszcze przed 1918 rokiem. Tak samo pito w knajpie w Podlodowie, w województwie lubelskim, ok. 1915 roku. Także współcześnie spotyka się je w sprzedaży, jednak trudno szukać ich w barach i restauracjach. Każdy kolekcjoner i miłośnik oryginalnego szkła, może zakupić komplet takich szklanek do domowego użytku.

Pozdrawiamy, Witeks.pl

Menu

Konto