Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Czy opłaca się tapicerować kanapę? Analiza kosztów, korzyści i alternatyw

Dodany dnia2023-09-19

Czy opłaca się tapicerować kanapę? Analiza kosztów, korzyści i alternatyw

W czasach, w jakich żyjemy, dostęp do mebli jest bardzo dobry. Już w pierwszym z brzegu salonie można kupić kanapę w oczekiwanym stylu. Mimo to wiele osób decyduje się na odświeżenie swoich starych mebli. Czy to rzeczywiście ma sens?

Przegląd korzyści wynikających z tapicerowania kanapy

Niektórzy mają duże wątpliwości, czy opłaca się tapicerować kanapę. Przy tak dużym wyborze mebli, wystarczyłoby pójść do sklepu i wybrać nową. Meble te są bardzo zróżnicowane i mają też szeroki zakres cenowy. Okazuje się jednak, że jest wiele powodów, dla których warto odnowić starą kanapę.

Profesjonalne obicie tapicerskie można kupić w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Wybór wzorów, kolorów, struktur itd., jest ogromny. To też zachęca do odnawiania mebli, zamiast wymiany na nowe. Dzięki tej różnorodności można idealnie dopasować meble do całego wnętrza. Aktualnie możliwa jest naprawa ekoskóry i tkanin każdego innego rodzaju. To powód, by się nad nią zastanowić.

Czy opłaca się tapicerować kanapę?

Obecnie na rynku dostępne są kanapy nieco gorszej jakości niż te, które były sprzedawane jakiś czas temu. Producenci zmuszeni są sięgać po tańsze zamienniki, materiały nie do końca spełniające oczekiwania użytkowników, a na pewno takie, które szybko się niszczą i zużywają. Z kolei te znacznie lepszej jakości meble, są wyjątkowo drogie. Dlatego czasem faktycznie lepiej jest odnowić starą kanapę, wykonaną z wytrzymałego drewna, niż zamienić ją na chwilowo piękny, nowy mebel powstały na bazie sklejki. Odnowa solidnej kanapy nawet przy użyciu droższych tkanin i pozostałych materiałów zwykle jest tańsza niż zakup mebla na identycznym poziomie jakości.

Tym bardziej warto zdecydować się na odnowę, jeśli kanapa idealnie pasuje do wnętrza rozmiarem, a do tego jest bardzo wygodna. Dobry tapicer wymieni nie tylko samą tapicerkę, ale również gąbkę i całą zawartość mebla. Odnowiona kanapa będzie wręcz nie do poznania.

Taka renowacja mebli ma też korzystny wpływ na środowisko. Częsta wymiana kanap na nowe prowadzi do tego, że stare trafiają na wysypiska. Jeżeli tylko stelaż jest wystarczająco wytrzymały, warto rozważyć wymianę samego obicia.

Ile kosztuje obicie kanapy: nowa kanapa vs. tapicerowanie starej

Chcąc sprawdzić, czy obicie kanapy się opłaca, wystarczy najpierw doszukać się informacji, ile kosztuje ta usługa. Każdy tapicer meblowy może wyceniać ją inaczej. Niektórzy na przykład wykonują tę pracę u siebie, są też fachowcy, którzy wykonują usługi tapicerskie w domu klienta. To też może mieć wpływ na cenę pracy tapicera.

Ceny tapicerowania przekraczają kwotę 1000 zł. Fotele w naprawie są o połowę tańsze. Im droższe są tkaniny tapicerskie i sama robocizna, tym wyższa jest całkowita cena usługi. Cena zależy też od jakości i rodzaju wybranych materiałów, a nawet od stanu samej kanapy. Jeżeli jest bardzo zniszczona i wymaga wymiany dodatkowych elementów konstrukcji, cena wzrośnie.

Zakładając, że tapicerowanie mebli kosztuje w granicach 1000 zł, trzeba przyznać, iż w tej cenie trudno będzie kupić kanapę. Niemożliwy jest również zakup w tej cenie kanapy wytrzymałej, ciekawie obitej, funkcjonalnej i rodzinnej. Dlatego nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na renowację. Robią to nie tylko ze względu na sentyment do swoich mebli, ale po prostu z tego powodu, że inwestycja ta się opłaca.

Gdy sentyment mówi "tak" – wartość emocjonalna mebli

Niektórzy zdają sobie sprawę z tego, że kanapa, którą posiadają, nie jest w dobrym stanie. Ma ona dla nich jedynie wartość sentymentalną. Na tej podstawie decydują się właśnie na kompleksowe odnowienie tego mebla. I trzeba przyznać, że często jest to bardzo dobry pomysł. Renowacja starych mebli między innymi ogranicza produkcję odpadów gabarytowych.

Dziś bez problemu można dostać tkaniny obiciowe do starych mebli. Jest duża szansa na zakup tapicerki w stylu starego obicia i tym samym wydłużenie żywotności swojego ulubionego mebla. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zachować jedynie konstrukcję, a obicie wybrać w zupełnie innym stylu.

Jakie materiały są dostępne? Wpływ wyboru tkaniny na cenę

Meble tapicerowane można obić rozmaitymi tkaninami i tak naprawdę wszystkie rodzaje tkanin obiciowych są dostępne w sklepach zajmujących się sprzedażą tego asortymentu. Niezależnie od tego, czy kogoś interesuje skaja tapicerska, szenile, żakardy, welur, czy na przykład flok, bez problemu dostanie te tkaniny w dobrych sklepach.

Niewątpliwie rodzaj oraz jakość tkaniny wpływa na jej cenę. Mniej popularne, w dodatku charakteryzujące się wysoką wytrzymałością materiały są nieco droższe. Jednak ceną akurat nie należy zbyt mocno się sugerować. Ma ona znaczenie dla domowego budżetu, ale zdecydowanie lepiej jest wybrać droższą tkaninę i cieszyć się nią przez długie lata, niż wydać pieniądze na obicie, usługę fachowca i po niedługim czasie stracić uzyskany efekt.

Kiedy tapicerowanie jest nieopłacalne? Kiedy lepiej zainwestować w nową kanapę

Wiedząc już, ile kosztuje obicie kanapy, każdy zainteresowany usługą musi ustalić, czy faktycznie mu to się opłaci. Na pewno wymiana obicia nie jest dobrym pomysłem, jeżeli jej koszt znacząco przewyższa cenę sofy czy kanapy o tym samym standardzie, tej samej jakości. Wówczas bez sensu jest zadawać sobie trud wynikający z szukania fachowca, umawiania się na spotkania, transportu mebla itd.

Jeżeli cena usługi jest taka sama jak cena nowego mebla, zdecydowanie lepiej jest kupić nową kanapę. Chyba że komuś mocno zależy na odnowieniu starej, bez względu na to, jakie koszty poniesie i czy to w ogóle się opłaca.

Niektórzy rozważają obicie starej kanapy z powodu trwałych zabrudzeń czy dziur albo przetarć wyraźnie widocznych na tkaninie. Nie zawsze to jednak musi wiązać się z koniecznością wymiany jej na nową. Czasem wystarczy ten mebel osłonić. Do tego celu warto wykorzystać wysokiej jakości narzuty albo nawet koce. Dziś zresztą modne jest stosowanie takich tekstylnych dodatków. Jest to niewątpliwie opcja na przetrwanie do momentu zakupu nowego mebla.

O opłacalności renowacji starej kanapy każdy tak naprawdę musi zdecydować sam. Jednak zawsze jest to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Nowe meble można kupić w każdej chwili. Wyrzuconej kanapy nie da się już odzyskać.

Produkty powiązane

Menu

Konto