Co zrobić z wolną przestrzenią między szafkami w kuchni? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania
Co zrobić z wolną przestrzenią między szafkami w kuchni? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania
Co między szafkami w kuchni sprawdzi się najlepiej? Po jakie materiały i rozwiązania warto sięgnąć, aby uzyskać satysfakcjonującą, funkcjonalną i estetyczną przestrzeń?
Kuchnie z biegiem lat ze stref wyłącznie użytkowych zyskały także wymiar ozdobny. Przepis na idealną kuchnię łączy w sobie funkcjonalność i design. W poniższym tekście przedstawiamy praktyczne pomysły, jak to zrobić. Czym wypełnić przestrzeń między szafkami górnymi i dolnymi? Jakie akcesoria przydadzą się, jeśli chodzi o porządkowanie kuchni?
Jak wykorzystać przestrzeń między szafkami w kuchni?
Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami? Dobrym pomysłem może być zastosowanie drobnej mozaiki. Są one sprzedawane jako elementy umieszczone na siatce, którą można ciąć, dzięki czemu montaż jest o wiele prostszy. Drobne mozaiki prezentują się bardzo elegancko. Mogą przyjmować postaci heksagonów, prostokątów czy akcentów zaoblonych. Od koloru zastosowanej fugi zależy bardzo wiele, jeśli chodzi o końcowy efekt wizualny. Co między szafkami w białej kuchni? Tutaj znakomitym elementem wykończenia będą wielkoformatowe płytki ceramiczne lub spieki kwarcowe. Jednolita powierzchnia bez widocznych łączeń pozwala całkowicie wyeliminować fugę, która – jak wiadomo – nie jest zbyt łatwa do czyszczenia. Spieki kwarcowe przyjmują formę zbliżoną do naturalnego kamienia, na przykład granitu czy marmuru, dzięki czemu prezentują się niezwykle naturalnie. Występują w ogromnej liczbie odcieni. Ci, którzy poszukują rozwiązań zamiast płytek co między szafkami w kuchni, mogą zdecydować się na kafle w płynie. To dość nowe rozwiązanie pozwala zastosować farbę w wybranym odcieniu, a następnie położyć na nią specjalny lakier. Dzięki niemu ścianę można swobodnie przecierać z zabrudzeń.
Puste miejsce między szafkami - jak je zagospodarować?
Optymalne wykorzystanie miejsca w kuchni jest bardzo ważne. Gdy ma się do dyspozycji otwarte półki między szafkami zamkniętymi frontami, można z powodzeniem wykorzystać je do celów dekoracyjnych. Dodają one wizualnej lekkości wnętrzu. Są idealne do wyeksponowania ozdobnej ceramiki, ładnych filiżanek czy wazonu z kwiatami. W niektórych przypadkach dobrym wyborem będzie ustawienie ram z designerskimi plakatami. Dodatkowa przestrzeń świetnie sprawdzi się do ustawienia kieliszków. Projektując nową kuchnię, można od razu zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest witryna. Przeszklenie wygląda bardzo elegancko, a przy okazji zatrzymuje kurz i zanieczyszczenia. Małe kuchnie świetnie prezentują się, gdy mają podświetlenie blatu roboczego, ale dekoracyjną witrynę na wino czy zastawę stołową, która również jest zaakcentowana przy pomocy światła.
Kreatywne rozwiązania dla wolnej przestrzeni w kuchni
Wolna przestrzeń w kuchni stwarza wiele możliwości w zakresie aranżacji, ale też poprawy funkcjonalności wnętrza. Ruchome stoliki kuchenne nadają się do tego, aby ustawić na nich często używane naczynia czy kubki. Wówczas, gdy na blacie nie ma dostatecznie dużo miejsca, służą dodatkowym wsparciem. Praktyczne wózki na kółkach umożliwiają wygodne i swobodne manewrowanie z daniami czy zastawą stołową pomiędzy aneksem kuchennym (strefą przyrządzania posiłków) a przestrzenią jadalnianą, służącą do spędzania czasu w gronie przyjaciół i rodziny.
Praktyczne pomysły na półki między szafkami w kuchni
Przestrzeń pomiędzy ciągiem górnych i dolnych szafek kuchennych może być kolejnym miejscem do ustawienia czy powieszenia niezbędnych podczas gotowania akcesoriów. Dlatego też w tym miejscu z powodzeniem odnajdą się uchwyty na przybory kuchenne. Wszelkiego typu relingi nie tylko prezentują się bardzo estetycznie, ale też są wygodne w użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu w czystości. Można łatwo zawiesić na nich łyżkę cedzakową, noże, łopatki, chochle, szczypce, rękawice do gorących potraw i wiele innych. Dobrym pomysłem będą też kosze na owoce i warzywa. Uchwyty na przybory kuchenne to doskonałe rozwiązanie z użytkowego punktu widzenia. Wówczas domownicy mają wszystko pod ręką. Haki na garnki i patelnie to kolejna opcja, która poza względami praktycznymi dostarcza wyjątkowego klimatu danej przestrzeni. Wyeksponowanie miedziane garnki i patelnie wspaniale prezentują się w kuchniach retro. Tego typu kreatywne rozwiązania dostarczają dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Służą też za dekoracje w kuchni.
Miejsce na dekoracje w kuchni - co zrobić z wolnym miejscem?
Poza aneksem kuchennym w wielu pomieszczeniach użytkownicy mają do dyspozycji wolną ścianę. Pusty mur można zaaranżować na bardzo wiele sposobów – w zależności od tego, w jakiej stylistyce utrzymana została kuchnia. Jednym z pomysłów pasujących do stylu industrialnego jest obłożenie ściany starą cegłą i podświetlenie jej przy pomocy reflektorków. Można powiesić również obrazy czy plakaty. Całość będzie wyglądać bardzo klimatycznie. Inną opcją jest wybranie odpowiednich płytek ceramicznych, często o wyjątkowej fakturze lub imitujących tkaninę. Wprowadzają one akcent dekoracyjny i wizualnie ocieplą przestrzeń. Inną opcją mogą być drewniane lamele, które pasują zwłaszcza do nowoczesnych aranżacji. Podświetlone przy pomocy taśm LED będą przyciągać uwagę każdego, kto znajdzie się w pomieszczeniu. Inną opcją mogą być regały z naturalnego, jasnego drewna, które nadają bardziej rękodzielnego sznytu pomieszczeniu. Są idealnym rozwiązaniem do przechowywania warzyw i owoców. Ciekawy akcent dekoracyjny można uzyskać, stawiając w kuchni na mini ogród ziołowy. Przyjemny zapach, zieleń i świeżość dodają wnętrzu atrakcyjności.
Alternatywne rozwiązania dla pustych przestrzeni w kuchni
Wolne przestrzenie w kuchni sprawdzają się wręcz idealnie do tego, aby zwiększyć praktyczność pomieszczenia. W wolnej wnęce można pokusić się o zabudowę płytami meblowymi, aby tuż za frontami ukryć dodatkowe kosze na śmieci. Większe rodziny zużywają więcej produktów, generując przy tym więcej odpadków. Inną opcją, zwłaszcza w przypadku braku oddzielnego pomieszczenia na home office, może być biurko w kuchni. Odpowiednio zaaranżowane i wydzielone na przykład zintegrowanym z meblem parawanem czy rzędem roślin może okazać się oazą spokoju w ciągu dnia i dobrym miejscem do pracy. Jeśli chodzi o przechowywanie sprzętów kuchennych, puste przestrzenie można zaaranżować, wstawiając w te miejsca wysokie szafki cargo, rozwiązania z podświetlanymi szufladami czy szafki typu karuzele. Rozwiązań w branży meblowej jest mnóstwo.