Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Co położyć na materac przeciwodleżynowy? Jak zabezpieczyć materac przeciwodleżynowy?

Dodany dnia2023-03-23

Co położyć na materac przeciwodleżynowy? Jak zabezpieczyć materac przeciwodleżynowy?

Co położyć na materac przeciwodleżynowy? Mata do łóżka przeciwodleżynowego, nakładki antybakteryjne na materac, a może koce antyalergiczne – które z tych rozwiązań będzie odpowiednie? Co pozwoli zwiększyć komfort pacjenta oraz ochronić powierzchnię materaca przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami?

Materac przeciwodleżynowy jest rodzajem sprzętu rehabilitacyjnego, który – jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do zapobiegania powstawaniu odleżyn. Produkty tego typu są niezastąpione w domach zamieszkiwanych przez osoby ciężko chore, ale też w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych czy hospicjach. Ten rodzaj materaca jest zazwyczaj wykonany z materiału wypełnionego powietrzem lub pianką, który pomaga równomiernie rozłożyć ciężar ciała użytkownika i zmniejszyć nacisk na skórę. Ogranicza to ryzyko wystąpienia odleżyn, które są spowodowane długotrwałym uciskiem. Materac może być wyposażony w różne funkcje, takie jak: regulacja twardości, ustawienia poziomu ciepła, opcja masażu oraz inne funkcje mające na celu poprawę komfortu i zapewnienie dodatkowego wsparcia.

Jak zabezpieczyć materac przeciwodleżynowy?

Co położyć na materac przeciwodleżynowy? Doradzamy!

W przypadku odleżyn ważne jest zapewnienie odpowiedniego materaca, który pomoże chronić odleżynę i ułatwi jej gojenie. Materac przeciwodleżynowy powinien być wykonany z miękkiego materiału, który jest oddychający i wygodny. Ważne jest, żeby wybrać materac, który jest wystarczająco twardy, żeby zapewnić odpowiednie podparcie, a jednocześnie wystarczająco miękki, żeby amortyzować odleżynę. Należy także szukać materaca, który jest zaprojektowany tak, żeby zmniejszyć tarcie i siły ścinające, które mogą powodować dalsze uszkodzenia odleżyny. Oprócz materaca powinieneś używać także pokrowca na materac przeciwodleżynowy. Pokrowiec ten powinien być wykonany z materiału, który jest oddychający i wygodny, jak również łatwy do czyszczenia i konserwacji. Można rozważyć również użycie miękkiej nakładki na materac. Powinna być ona być wykonany z materiału, który jest komfortowy dla skóry, a także ograniczać ryzyko powstawania odleżyn u osób obłożnie chorych. Miękki topper na materac może zapewnić dodatkową amortyzację i wsparcie dla obolałego ciała.

Pościel do materaca przeciwodleżynowego

Oprócz materaca i pokrowca należy używać także pościeli, żeby chronić bolące miejsce. Pościel do materaca przeciwodleżynowego powinna być wykonana z miękkiego materiału, który jest oddychający i wygodny w użyciu. Nie może dodatkowo podrażniać delikatnej i narażonej na odparzenia skóry osoby leżącej. Jeśli chodzi o pościel jednorazową do łóżka, to w jej skład wchodzą Kołdry, koce antybakteryjne oraz koce antyalergiczne. Przydatnym akcesorium są też kliny ortopedyczne do łóżka, które stanowią odpowiednie podparcie dla odcinka szyjnego i ograniczają powstawanie odleżyn w tej partii ciała.

Mata do łóżka przeciwodleżynowego

Maty do spania służą zagwarantowaniu ochrony przed odleżynami osobom, które są przewlekle chore lub nieprzytomne i w związku z tym spędzają całe tygodnie w łóżku. Odleżyny są spowodowane długotrwałym naciskiem na określoną część ciała, co może mieć miejsce, kiedy osoba leży w tej samej pozycji przez zbyt długi czas. Maty do spania mają na celu zmniejszyć nacisk na ciało poprzez równomierne rozłożenie ciężaru na materacu. Pomaga to zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn i pozwala osobie leżącej w łóżku zachować komfort. Maty do spania są zazwyczaj wykonane z miękkich i wspierających materiałów, takich jak pianka, lateks lub pianka z pamięcią. Są dostępne w różnych rozmiarach i grubościach, aby dostosować się do różnych typów ciała i pozycji podczas snu. Maty na łóżko to świetny sposób na ochronę przed odleżynami i zapewnienie wygodnego snu.

Podkładki przeciwodleżynowe

Odleżyny powstają, kiedy skóra i leżąca pod nią tkanka są narażone na długotrwały ucisk. Najczęściej występują na kostnych częściach ciała, takich jak pięty, łokcie, biodra i kość ogonowa. Osoby przykute do łóżka lub poruszające się na wózku inwalidzkim są szczególnie narażone na wystąpienie odleżyn. Kluczem do zapobiegania im jest zapewnienie osobie chorej odpowiedniej ochrony. Chodzi o zapewnienie podparcia dla głowy, szyi, ramion, pleców, pośladków i pięt. W przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim niezbędna jest poduszka zmniejszająca nacisk na dolną część pleców, pośladki czy pięty. Osoby leżące w łóżku muszą mieć często zmienianą pozycję ciała, a także być masowane i pielęgnowane kosmetykami, by na skórze nie powstawały bolesne rany. W tym przypadku materac powinien być twardy i podtrzymujący, a łóżko – podniesione do możliwie najwyższej pozycji. Ważne jest także regularne poruszanie się, aby zmniejszyć nacisk na jeden obszar ciała. Można to zrobić, zmieniając pozycję w łóżku lub na krześle, albo używając podnośnika do przeniesienia osoby na inną powierzchnię. Ważne jest też regularne sprawdzanie skóry pod kątem występowania odleżyn. Jeśli powstały, należy je natychmiast leczyć, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są podkładki przeciwodleżynowe, powszechnie stosowane przez fizjoterapeutów, w hospicjach i placówkach medycznych.

Osłona materaca przeciwodleżynowego

Osłona materaca przeciwodleżynowego pozwala skutecznie zabezpieczyć podłoże przed płynami ustrojowymi, utrzymać go w czystości i chronić przed kurzem i brudem. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się także skórzane ochraniacze na materac czy miękkie narzuty na materac.

Materiały antybakteryjne do łóżka

Materiały antybakteryjne do łóżka są wykonane z materiałów, które w naturalny sposób ograniczają rozwój chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów i pleśni, a także roztoczy wywołujących nieprzyjemne reakcje alergiczne. Z myślą o osobach leżących świetnie sprawdzają się również nakładki antybakteryjne na materac, które dbają o większą czystość środowiska snu osoby ciężko chorej lub nieprzytomnej. Ograniczają one pojawienie się potencjalnie niebezpiecznych zakażeń czy owrzodzenia skóry. Materiały antybakteryjne do łóżka stanowią bardzo przydatny i ważny element opieki i pielęgnacji nad pacjentami w różnym wieku. 

Jak dbać o materac przeciwodleżynowy, aby służył długo i skutecznie?

Pielęgnacja materaca przeciwodleżynowego opiera się przede wszystkim na jego regularnym czyszczeniu i praniu. Czynności te pomagają usunąć kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Należy odkurzać materac co najmniej raz w miesiącu, a jeśli to możliwe, używać odkurzacza z przystawką szczotkową. Pomoże to usunąć wszelkie drobinki i zanieczyszczenia, które na skutek codziennej eksploatacji mogą gromadzić się na materacu. W przypadku rozlania się cieczy lub powstania plam z płynów ustrojowych powinno się jak najszybciej je wyczyścić, używając w tym celu łagodnego detergentu i ciepłej wody. Ważne jest także regularne obracanie materaca, aby zapewnić jego równomierne zużycie.

Produkty powiązane

Menu

Konto