Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Co musisz wiedzieć o myciu naczyń: czego nie można myć w zmywarce?

Dodany dnia2023-05-24

Co musisz wiedzieć o myciu naczyń: czego nie można myć w zmywarce?

Wiele osób zastanawia się, czego nie można myć w zmywarce. Dzięki temu poradnikowi wszystko będzie jasne.

Zmywarka to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Dzięki niej nie musimy zmywać ręcznie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie naczynia nadają się do mycia w zmywarce. W związku z tym, czego nie można w niej myć?

Czego nie można myć w zmywarce?

Czego nie można myć w zmywarce? Sprawdzamy!

Korzystając na co dzień z talerzy lub sztućców, zazwyczaj wykorzystujemy takie, które można myć w zmywarce. Możemy mieć jednak zestawy na specjalne okazje, które nie nadają się do tego. W takim wypadku należy myć je ręcznie. Jednak jakie materiały nie nadają się do mycia w zmywarce? Przede wszystkim będą to naczynia i sztućce wykonane z materiałów takich jak miedź lub cynk. Mogą one stracić swoje właściwości, jeśli będą umyte w zmywarce i wejdą w kontakt z silną chemią i gorącą wodą.

W przypadku gdy nie jesteśmy pewni tego, czy będziemy mogli myć dane naczynia w zmywarce, warto spojrzeć, czy mają one oznaczenie, że można myć w zmywarce. W takim wypadku możemy być pewni, że jeśli będą one czyszczone w zmywarce, nie stracą swoich właściwości. Warto też zwrócić uwagę na oznaczenia na naczyniach. Większość z nich posiada na sobie informację, czy mogą być czyszczone w zmywarce lub z wykorzystaniem ostrej chemii. W takim przypadku wszystko stanie się jasne.

Porcelana i kryształy — czy można wkładać je do zmywarki

Jednymi z często używanych materiałów w domu są porcelana i kryształy. Tego typu ozdoby wydają się delikatne i kruche, w związku z czym wiele osób ma wątpliwość, czy można myć je w zmywarce. W związku z tym czy kryształy można myć w zmywarce? Jest to w większości wypadków niewskazane. Przede wszystkim mocny strumień wody oraz ostra chemia może spowodować, że uszkodzi się delikatna powierzchnia kryształu, co spowoduje, że straci on swoje właściwości i blask.

Wiele kryształów ma symbol zakazu mycia w zmywarce. W takim wypadku nie wolno ich myć w zmywarce. Dotyczy to również wielu filiżanek z porcelany. Jest to równie kruchy materiał, który przede wszystkim powinien być myty ręcznie pod bieżącą wodą, aby nie stracił swoich właściwości. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzajów porcelany, ponieważ wiele z nich jest odpornych na zmywanie pod wysokim ciśnieniem i z wykorzystaniem ostrej chemii.

Czyszczenie srebra w zmywarce

Ze srebra wykonuje się przede wszystkim różnego rodzaju sztućce i inne elementy zastawy, które są wykorzystywane na specjalne okazje. Niestety, srebra raczej nie można myć w zmywarce. Mycie zmywarki wykorzystuje zazwyczaj ostrą chemię i wysokie ciśnienie wody, co może spowodować, że srebro straci swoje właściwości a przede wszystkim blask i naczynia umyte w zmywarce nie będą równie okazałe. Chodzi głównie o ciemnienie srebra, co może nastąpić w przypadku gdy zadziała na niego mocna chemia.

Również w tym przypadku należy jednak zwracać uwagę na oznaczenia na zmywarce. Niektóre urządzenia mają specjalne programy do mycia tego metalu. W takim przypadku warto z niego skorzystać, aby dobrze domyć również materiały ze srebra. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ nie będziemy wtedy musieli doczyszczać naczyń i sztućców ze srebra ręcznie. W takim wypadku zmywarka jest bardzo przydatna.

Naczynia metalowe — czy bezpiecznie myć je w zmywarce?

Wiele osób zastanawia się również, czy w zmywarce można bezpiecznie myć naczynia wykonane z metalu. Najczęściej są to różnego rodzaju garnki do zmywarki lub kubki do zmywarki. W ogromnej większości nie ma z tym najmniejszego problemu. Niemal wszystkie tego typu naczynia można ze spokojem myć w zmywarce. Wiele tego typu naczyń warto położyć na górnej półce w zmywarce. W takim wypadku będą one lepiej domyte, a także bardziej skutecznie wyczyszczone.

Czyszczenie naczyń metalowych w zmywarce jest bardzo skuteczne. W wielu przypadkach garnki są mocno brudne, a brud na nich zalegający ciężko domyć ręcznie. Zmywarka dzięki mocnej chemii i wysokiej temperaturze nie ma z tym problemu. W związku z tym jest to też odpowiedź na pytanie, czy patelnię można myć w zmywarce. Jak najbardziej jest to możliwe, a nawet wygodniejsze, ponieważ zmywarka automatycznie doczyści to, co ręcznie jest ciężkie do wyczyszczenia. Poradzi z tym sobie nawet mała zmywarka.

Drewno w zmywarce — czy to dobry pomysł?

Wiele osób wykorzystuje również drewniane materiały w kuchni. W takim wypadku warto skorzystać z możliwości umycia ich w zmywarce. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ pozwala na dobre domycie drewnianych elementów wyposażenia kuchni. Warto jednak zwrócić uwagę na symbole na zmywarce. Niektóre z nich nie są przeznaczone do mycia drewnianych materiałów. Przykładowo może być to wyparzarka, która nie nadaje się do mycia w niej drewnianych elementów.

Drewniane elementy wyposażenia kuchni często są jednymi z najmocniej ubrudzonych rzeczy w kuchni. Nie ma się jednak czemu dziwić, ponieważ ich eksploatacja polega na mieszaniu lub innych tego typu czynnościach. W związku z tym bardzo łatwo się brudzą, a także nie mają lekko. Warto więc myć je w zmywarce, aby jak najszybciej pozbyć się problemu i zabrudzeń.

Naczynia i sztućce dekoracyjne w zmywarce

Wiele osób wykorzystuje również zmywarkę, aby myć w niej naczynia i sztućce dekoracyjne. W tym przypadku warto być jednak uważnym. Nie wszystkie z nich nadają się do tego. Warto zwrócić uwagę na symbol mycia w zmywarce. Dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić, do jakich naczyń nadaje się dany program w zmywarce. W przypadku naczyń metalowych raczej nie będzie problemu, jednak w przypadku srebra, lepiej umyć je wyłącznie ręcznie.

W przypadku elementów typowo dekoracyjnych należy unikać mycia części z nich w zmywarkach. Chodzi przede wszystkim o elementy ręcznie dekorowane, które mogą stracić swoje właściwości, a elementy ręcznie malowane mogą po prostu zejść w kontakcie z ostrą chemią. W takim przypadku warto je czyścić ręcznie, aby dłużej zachowały swoje właściwości. W wielu sytuacjach jest to korzystniejsze rozwiązanie.

Czego nie powinniśmy czyścić w zmywarce?

W kuchni wciąż można jednak znaleźć wiele elementów, których zmywarka nie myje. Po prostu nie ma takiej możliwości lub nie nadaje się do ich czyszczenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o materiały takie jak miedź czy cynk, które nie są często wykorzystywane w kuchni, jednak ich zmywanie może przynieść złe rezultaty. Chodzi przede wszystkim o stratę swoich właściwości, a także szybkie doprowadzenie do korozji, co może negatywnie wpłynąć na korzystanie z nich przy wieloletnim myciu ich w zmywarce.

Wiele osób zastanawia się więc, jak załadować zmywarkę? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie materiały, które nadają się do mycia w zmywarce. Warto więc przejrzeć oznaczenia producentów, którzy jasno oznaczają, które materiały i przedmioty można myć właśnie w zmywarce. Należy też zwrócić uwagę na to, że część zmywarek ma różne programy, które nadają się do mycia różnych przedmiotów. W takim wypadku warto wybrać właśnie taki program, który pomoże wyczyścić przedmioty, na jakich nam zależy. Jest to ważne również przy wyborze samej zmywarki.

Menu

Konto