Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Co ile zmieniać pościel? Wskazówki dotyczące częstotliwości prania pościeli

Dodany dnia2023-05-05

Co ile zmieniać pościel? Wskazówki dotyczące częstotliwości prania pościeli

Co ile zmieniać pościel? Takie pytanie zadają sobie zwłaszcza osoby młode, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna. Zachęcamy do lektury poniższego tekstu!

Co ile powinno się zmieniać pościel? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni optują, aby pościele bawełniane prać co tydzień. Jeszcze inni uważają, że pielęgnacja pościeli powinna obejmować zmianę poszewek raz na dwa lub trzy tygodnie. Czy ich wypełnienie trzeba równie często odświeżać? Dobrze mieć w swojej szafie czy bieliźniarce kilka kompletów pościeli na zmianę. Pozwoli to swobodnie rotować nimi i zawsze spać w czystych i higienicznych warunkach. Przełoży się to z pewnością na komfort nocnego wypoczynku. Pościele 200x220 cm są idealne dla par i małżeństw. Z kolei pościele 100x135 cm sprawdzą się idealnie w przypadku małych dzieci. Poszukując wysokiej jakości pościeli, zwracaj uwagę przede wszystkim na materiał jej wykonania. W drugiej kolejności uwzględnij stosowny rozmiar – pamiętając o tym, jakie wypełnienie masz w domu. Gdy szukasz pościeli dla niemowlaka, sprawdź, czy nie ma ona niebezpiecznych aplikacji, koralików czy drobnych elementów.

Zmiana pościeli

Dlaczego czysta pościel jest ważna dla zdrowego snu

Aż jedną trzecią każdej doby spędzamy w łóżku. Z tego powodu nie powinno się wychodzić z założenia, że pościel jest mniej narażona na wszelkiego typu zabrudzenia niż odzież. Sebum, bakterie pochodzące ze skóry czy pot to oczywiste zanieczyszczenia, które każdej nocy trafiają do łóżka. Dla własnego komfortu snu i higieny należy zmieniać pościel dość często. Co ile zmieniać pościel? Jest to kwestia dość indywidualna. Raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie to odpowiednia częstotliwość. Martwy naskórek, roztocza, sierść zwierząt domowych i mnóstwo kurzu – tego na pewno nie brakuje w na pozór czystej pościeli. Nie tylko alergicy powinni dbać o higienę miejsca nocnego wypoczynku. Każdy, kto chce spać w zdrowych i optymalnych warunkach, powinien mieć to na uwadze. Czystość i higiena to podstawa zdrowego funkcjonowania – także, a może przede wszystkim wtedy, gdy organizm się regeneruje i zbiera siły na nowy dzień pełen wyzwań.

Częstotliwość prania pościeli - zalecenia ekspertów

Najmniej problematyczna w codziennej pielęgnacji jest pościel wykonana z bawełny oraz syntetycznych materiałów. Są one najbardziej odporne na temperatury, wirowanie i suszenie w suszarce bębnowej. Jeśli chodzi o częstotliwość prania pościeli, to specjaliści mówią o zmianie jej co najmniej raz w miesiącu. Jednak dla wielu osób może być to zbyt rzadki zabieg. Optymalną sytuacją jest pranie pościeli przynajmniej raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Dotyczy to przede wszystkim alergików, osób śpiących ze zwierzętami, ale też okresu choroby, na przykład grypy.

Wpływ klimatu i pory roku na częstotliwość zmiany pościeli

Na czystość pościeli oraz częstotliwość jej zmiany wpływ ma również pora roku. Im na zewnątrz cieplej, tym człowiek łatwiej i szybciej się poci. Część osób na co dzień boryka się z nadpotliwością. One powinny szczególnie pamiętać o częstym i regularnym zmienianiu poszewek na kołdrę i poduszkę oraz praniu wnętrza. W krajach Europy Zachodniej, a także bardziej egzotycznych miejscach wysoka temperatura i wilgotność powietrza mogą skłaniać użytkowników do większego zwracania uwagi na higienę osobistą. Klimat ma więc również znaczenie w tym przypadku.

Dlaczego należy zmieniać pościel?

Jednym z najgęściej pojawiających się zanieczyszczeń w pościeli jest martwy naskórek. Każdego dnia przeciętny użytkownik pozostawia go w miejscu, w którym przebywa nawet do 40 000 fragmentów. Są one głównym pokarmem dla roztoczy wywołujących alergię i tworzących kurz. A co się stanie, jeśli zbyt rzadko będzie się wymieniać pościel? Otóż mogą pojawić się nieprzyjemne symptomy, takie jak katar, kaszel, trudności z oddychaniem, pieczenie i łzawienie oczu czy alergia skórna.

Kiedy wiadomo, że trzeba zmienić pościel

Zdrowe nawyki snu wskazują na to, aby pościel zmieniać nawet co kilka dni – o ile śpi się ze zwierzętami, kładzie w ubraniach na kołdrę czy przechodzi aktualnie przeziębienie lub grypę. O tym, co ile trzeba zmieniać pościel, powinien decydować zdrowy rozsądek i doznania organoleptyczne. Częstotliwość prania pościeli jest kwestią dość subiektywną – dla jednych pranie raz na dwa tygodnie to zdecydowanie za rzadko, dla innych z kolei za często.

Korzyści z regularnej wymiany pościeli

Zmiana pościeli przekłada się na zdrowy sen i zdecydowanie lepsze samopoczucie. Higiena snu jest bardzo ważna dla należytego wypoczynku oraz możliwości naładowania baterii na cały kolejny dzień. Korzyści z czystej pościeli są liczne. Warto tutaj wspomnieć chociażby o unikaniu podrażnień, zaczerwienienia skóry, świądu, pieczenia oczu czy łzawienia. Alergicy mogą mieć jeszcze poważniejsze objawy, takie jak trudności z oddychaniem, a nawet problemy z widzeniem. Czyste, przyjemnie pachnące i miłe w dotyku łóżko zachęca do tego, aby położyć się wcześniej i dać ciału więcej godzin na swobodny odpoczynek.

Menu

Konto