Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Czy kryształy są bezpieczne dla zdrowia?

Dodany dnia2016-07-07

O pięknie szkła kryształowego nikogo nie trzeba przekonywać. Przez wieki zdobyło pokaźną rzeszę zwolenników, a jego miłośników ciągle przybywa. Eleganckie, stylowe, odznaczają się nienagannym blaskiem oraz wyjątkowym charakterem. Jednak nie każdy wie, że do procesu wytwarzania kryształów dodawany jest ołów. Czy w takim razie piękne szklane wyroby są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Każdy z nas ma w domu kryształowe naczynia, dzbanki, misy czy figurki wykonane z przezroczystego materiału. Niegdyś były nieodłącznym elementem wyposażenia każdego wnętrza. Dzisiaj nadal można je spotkać w wielu domach i wbrew pozorom są coraz chętniej wykorzystywane we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Moda na kryształy nieustannie się odradza i za każdym razem ponownie zadajemy sobie pytanie – czy ich skład jest bezpieczny dla naszego organizmu?

Do produkcji szkła kryształowego wykorzystuje się ołów. W zasadzie jego przetworzoną wersję w postaci tlenku ołowiu. Stąd też istnieje druga nazwa tego typu wyrobów, czyli szkło ołowiowe. Wykonywane są z niego karafki, talerze, modne kieliszki do wina czy wódki. Mówiąc prościej – przedmioty codziennego użytku. Dlatego pytanie o zawartość ołowiu i jego wpływ na zdrowie jest uzasadnione.

Wbrew wszelkim obawom wartość tlenku ołowiu, jaka znajduje się w szkle kryształowym, jest na tyle niska, że nie ma żadnego wpływu na organizm człowieka. Jego maksymalny stopień to 33%, jednak zazwyczaj ilość ta waha się od 24 do 32%. Taka porcja może być bez problemu wykorzystywana do produkcji naczyń codziennego użytku, z których pijemy lub jemy.

Po co wykorzystywany jest tlenek ołowiu do wykonywania eleganckich naczyń? Związek chemiczny nadaje masie szklanej elastyczności i miękkości. Dodawany jest do wyrobu przed wlaniem w konkretną formę i zanim nastąpi proces utwardzania. Następnie szkło może być swobodnie modyfikowane. Stąd możliwość wycinania dowolnych motywów oraz licznych wzorów. Dodatkowo ołów nadaje szkłu niepowtarzalny blask. Dlatego kryształy są chętnie wykorzystywanymi elementami dekoracji, które pasują do praktycznie każdej przestrzeni. W tradycyjnych wnętrzach wprowadzają trochę świeżości, natomiast nowoczesnemu wystrojowi nadają charakteru.

Pozdrawiamy, Witeks.pl

Menu

Konto