Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Komplety talerzy

(84)
Pokazano 1-40 z 84 pozycji

Komplety talerzy — jak wybrać idealny zestaw do swojego domu

Dobry komplet talerzy to absolutna podstawa zastawy obiadowej. To właśnie na nich spożywamy większość posiłków, więc warto przyłożyć się do wyboru odpowiedniego zestawu talerzy. Jak więc wybrać idealny komplet, który po wystawieniu na stole w jadalni stanie się jego ozdobą?

Szklanki i talerze to dwa elementy zastawy stołowej, z której korzystamy praktycznie bez przerwy. Wybranie odpowiedniego zestawu naczyń, jakimi są talerze, potrafi jednak przysporzyć sporo problemów. Dlaczego więc odpowiedni komplet talerzy ma tak duże znaczenie i jak go wybrać?

Dlaczego warto zainwestować w komplety talerzy

Inwestycja w dobry komplet talerzy obiadowych to zakup jednej z podstawowych rzeczy wykorzystywanych każdego dnia. Ma to tak samo duże znaczenie jak wygodne meble, takie jak łóżko czy krzesła. Jeśli mamy codziennie jeść z jakiegoś talerza, to ważne jest, by był on dobrze wykonany, a do tego imponował swoim wyglądem.

Inwestycja w komplet, zamiast kupowania talerzy obiadowych na sztuki ma też inną zaletę. W ten sposób w razie odwiedzin gości można po prostu wystawić posiadany komplet talerzy na 6 osób i cieszyć się tym, że cała zastawa będzie się atrakcyjnie prezentować. 

Jakie są podstawowe elementy kompletu talerzy

Dobry komplet talerzy to taki, w którym znajdą się naczynia do różnych zastosowań. Podstawa to oczywiście płytkie talerze obiadowe. To właśnie z nich korzysta się w trakcie większości obiadów niezależnie od tego, czy jemy tradycyjnego schabowego z ziemniakami, czy może przyrządzonego na parze łososia.

Drugim elementem, który powinien znaleźć się w każdym komplecie talerzy kwadratowych lub okrągłych, jest talerz głęboki. Takie naczynie świetnie sprawdzi się do wielu zastosowań. Można korzystać z niego na przykład jako talerza do makaronu. Jego wyższe ścianki sprawią, że potrawa i sos nie wypadną poza talerz. Głębokie naczynia sprawdzają się nie tylko jako talerze do pasty. Można z nich korzystać również do jedzenia zup, czy kremów.

Ostatnim z podstawowych elementów w komplecie naczyń jest talerz deserowy. W porównaniu do obiadowego, naczynie przeznaczone do deserów ma znacznie mniejszą średnicę. Służy do jedzenia różnych ciast. Oczywiście istnieją też inne typy talerzy. Mogą to być np. specjalne talerze do pizzy. Nie są jednak elementem podstawowych kompletów. 

Jakie materiały są stosowane do produkcji talerzy i jakie są ich zalety i wady

Do dziś najpopularniejsze są talerze porcelanowe. Alternatywy dla nich mogą być wykonane z innych rodzajów ceramiki. Coraz częściej produkuje się też naczynia z tworzyw sztucznych, czy też metalu lub szkła. Materiał wpływa głównie na trwałość produktu. Ma też pewien wpływ na barwę. Talerze białe najczęściej są ceramiczne. Kolorowe talerze wykonuje się z kolei z metalu lub tworzyw sztucznych. To samo dotyczy czarnych talerzy. 

Jak dopasować rozmiar talerzy do różnych posiłków i okazji

Wybierając rozmiary naczyń, trzeba wziąć pod uwagę różne rzeczy. Np. talerze świąteczne w miarę możliwości powinny być białe i dość spore, by można było pomieścić wszystkie potrawy, które chcemy spróbować. Talerzyki do ciasta z kolei nie powinny być zbyt duże. Są to raczej naczynia deserowe, które mają zajmować mało miejsca, by nie zachęcać do przesadzania ze słodkościami.

Wybierając zestaw talerzy obiadowych, warto pomyśleć także o akcesoriach do nich. Przydatne mogą okazać się np. eleganckie podkładki pod talerze, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też chronią stół lub obrus przed zachlapaniem. Wybierając nowoczesne talerze obiadowe, nie można też zapomnieć o miejscu w kuchni i jadalni. Naczynia trzeba w końcu gdzieś przechowywać. O ile talerze do ciasta zmieszczą się praktycznie wszędzie, tak większe naczynia obiadowe potrafią zająć sporą część szafek. 

Menu

Konto